23 грудня в Ужгороді за "круглим" столом експерти обговорювали питання забезпечення права на правову допомогу потенційних шукачів захисту в Україні та радилися, як долати перешкоди, які виникають у процесі надання .
Серед учасників заходу, організованого виконавчим партнером УВКБ ООН - БФ "Регіон Карпат", - представники Регіонального, Ужгородського та Мукачівського місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, Чопського та Мукачівського прикордонних загонів та ін.
Метою зустрічі стало обговорення проблемних питань, якы виникають у процесі забезпечення права на правову допомогу потенційних шукачів захисту в Україні з основних країн групи ризику, яких фактично неможливо видворити з України. Із вступним словом до присутніх звернувся директор БФ "Регіон Карпат" Альберт Пірчак, який розповів про основну проблематику щодо забезпечення правового захисту біженців в Україні та на Закарпатті.
Директор Регіонального центру Василь Попадинець озвучив основну проблематику, з якою стикаються адвокати при наданні правової допомоги таким особам. Одним із проблемних питань є недосконалість механізму залучення та оплати послуг перекладачів. Також В.Попадинець зазначив, що упродовж 2019 року Регіональним центром видано 2539 доручень, з яких 523 складають адмінзатримання, 50 - адмінарешт. 355 доручень із 523 випадків надання захисту в адмінзатриманнях видано за повідомленнями Чопського прикордонного загону, 83 - Мукачівського.
Олександр Лучинець, адвокат "Регіону Карпат" наголосив на важливості вироблення пропозицій для подання на розгляд у ВКБ ООН, які б забезпечували ефективний захист прав цієї вразливої категорії осіб.
Фахівці висловили своє бачення вирішення проблемних питань та обговорили порядок прийому та передачі адвокатами заяв про звернення за захистом в Україні потенційних шукачів захисту з основних країн групи ризику.
Експерти наголошували на необхідності на законодавчому рівні вносити зміни до існуючих інструкцій та нормативних актів, котрі регулюють аспекти практичної роботи прикордонної служби, надання правової допомоги як юристами/адвокатами неурядових організацій, так і адвокатами центрів з надання безоплатної правової допомоги у сфері шукачів притулку.
За підсумками круглого столу було запропоновано розробити алгоритм дій та внести пропозиції щодо змін в існуючих нормативних документах щодо надання безоплатної правової допомоги біженцям та закріпити на законодавчому рівні. Адже тільки через ініціювання змін до законодавства в аспекті затримання, тримання іноземців/біженців та механізмів надання їм допомоги забезпечило б ефективність та результативність у задоволенні потреб потенційних шукачів притулку в Україні,