Робоча зустріч з обговорення результатів співпраці та напрацювання нових підходів до надання безоплатної правової допомоги за участі представників БФ "Регіон Карпат", філії Державної установи «Центр пробації» в Закарпатській області, обласного центру соціально-психологічної допомоги, ГО "Закарпаття - Донбас" та ін відбулася 10 березня у Регіональному центрі з надання БВПД у Закарпатській області.
У межах заходу директор Регіонального центру Василь Попадець ознайомив учасників заходу з результатами діяльності Регіонального центру з надання БВПД у Закарпатській області у 2019-му році. Зокрема, зазначив, що у 2019 році Регіональним центром було видано 2590 доручень адвокатам для здійснення захисту у кримінальних проваджень, У 39 випадках захисникам вдалося добитися обрання більш мякого запобіжного заходу, ніж тримання під вартою /зміну запобіжного заходу тримання під вартою, у 8 випадках - виправдувальних вироків та закриття провадження, у 319 - призначення найменш суворого з передбачених альтернативних покарань або більш мякого покарання, ніж передбачено законом, у 297 - звільнення від відбування покарання з випробування, 18 - здійснення перекваліфікації злочинів, зменшення кількості епізодів обвинувачення.
За 2019 рік місцевими центрами з надання БВПД, у т.ч. бюро правової допомоги зареєстровано 12 125 звернень клієнтів, 11232 особам було надано правову консультацію, 1 378 з них написали заяву про надання БВПД. У результаті розгляду яких було видано 726 доручень адвокатам та 740 наказів на штатних працівників.
Також упродовж звітного періоду центрами здійснено 391 виїзд мобільних консультаційних пунктів, розміщено 521 інформаційних матеріалів у ЗМІ, розроблено та розповсюджено 9170 буклетів. брошур, проведено 341 вуличне інформування та 709 правопросвітницьких заходів, затверджено 6 Програм безоплатної правової допомоги.
Василь Попадинець зазначив, що центри з надання БВПД свою діяльність проводять у тісній співпраці та партнерстві з органами державної влади та місцевого самоврядування, громадськими організаціями, яких на сьогодні налічується 49.
Найбільш результативною в частині розширення доступу та перенаправлення осіб, які потребують БПД, є співпраця з Департаментом соцзахисту, центром соціально-психологічної допомоги, Центром пробації, радником з питань соціальної згуртованості, МФ "Регіон Карпат" та ін.
У межах заходу відбулася робоча зустріч з партнерами по обговоренню результатів роботи та напрацювання нових підходів до надання безоплатної правової допомоги. Головним підсумком співпраці між центрами БПД та підрозділами пробації, - як зазначив керівник ФДУ "Центр пробації" в Закарпатській області Віталій Мураль. - є те,що в кожному підрозділі регулярно діє дистанційний пункт доступу до БПД, що дає можливість особам, які перебувають у пунктах, реалізувати своє право на безоплатну правову допомогу. У 2019-му році спільно з центрами було проведено 197 заходів, 47 з яких - правопросвітницькі.
Директор центру соціально-психологічної допомоги Олександра Мельничук наголосила, що фахівці Регіонального та Ужгородського місцевого центрів регулярно проводять інформування "клієнток" з питань протидії насильству в сімї, виплати аліментів на дитину, відповідальності за примушення дітей до жебракування тощо. Також фахівці допомагають жінкам, які опинилися у важкій життєвій ситуації, відстояти їхні права у судах.
Про ефективну співпрацю з метою реалізації порушених прав внутрішніх переселенців розповіла й Анжела Бабкіна, представниця ГО "Закарпаття - Донбас", радниця з питань соціальної згуртованості. Як зазначила експерт, саме закарпатська БПД стала у форпості виборювання права голосу ВПО у місцевих виборах.
Олександр Лучинець, представник БФ "Регіон Карпат", який є виконавчим партнером УВКБ ООН на Закарпатті, розповів про співпрацю у сфері захисту прав осіб, які є шукачами прихистку в Україні та особам без громадянства та під ризиком безгромадянства. Зокрема, зазначив, що разом із фахівцями БПД проводяться виїзні прийомі у місця компактного проживання ромів з метою виявлення осіб без документів та допомоги у виготовленні ідентифікуючих документів. Проводяться також навчання для адвокатів та фахівців центрів, які працюють із особами зазначеної категорії.
Учасники зустрічі також обговорили нові шляхи взаємодії та співпраці з метою покращення доступу до БПД вразливих категорій громадян та захисту їхніх порушених прав.